Blog

Otizm Farkındalık Günü

Otizm Farkındalık Günü

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından ‘’Otizm Farkındalık Ayı’’, 2  Nisan ise ‘’Otizm Farkındalık Günü’’ olarak kabul edilmektedir. 2001 yılında her 250 doğumda  1,  2013 yılında 88 doğumda 1 görülen Otizm günümüzde her 68 çocukta 1 görülmektedir.

Doğuştan gelen ve 0-36 ay arasında tanılanan, özellikle sosyal-iletişim alanını belirgin şekilde etkileyen otizm, nörolojik kökenli gelişimsel bir farklılıktır.  Otizm spektrumu altındaki bireyler dış dünyayı algılamakta, çevreden gelen uyaranları yorumlamakta güçlük yaşayabilir ya da farklı şekilde algılayabilir. Bunun sonucu olarak da kendilerini güvende hissetmek ya da sakinleştirmek için, dışarıdan atipik olarak görülen tepkilerde bulunabilirler. Bu tepkilerin bulundukları alan içerisindeki uyaranların sonucu olarak ortaya çıktığını bilmek, otizmli bireylerin bu tepkilerinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ve böyle bir durumda onlara yardımcı olabilecek uyarlamaları yapmak,  bu alandaki en büyük farkındalıklardan biri olacaktır.

Siz de otizmli bir birey ile iletişime geçerken basit ve kolay anlaşılır cümleler kurarak, duygusunu ifade etmelerine sözel olarak yardımcı olarak, bulunduğunuz ortamdaki yüksek ses ve koku gibi rahatsız olabilecekleri uyaranları olabildiğince aza indirgeyerek, görme alanları içerisinde kalıp kendinizi ifade ederek otizmli bireylerin günlük yaşam içerisine daha fazla katılımını sağlayabilir, yüzlerindeki tebessümü görebilirsiniz.

2 Nisan Otizm Farkındalık gününde mavi giyerek çevrenizdeki insanları bu farkındalığa davet edebilirsiniz.

Serdar Alan

Özel Eğitim Öğretmeni

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir