Blog

Otizmli Çocuklara Hediye Seçimi

Otizmli Çocuklara Hediye Seçimi

Yeni yılın yaklaşmasıyla, başlayacak yeni yılın umudunu ve yeni yıla ilişkin iyi dileklerimizi görünür kılmak adına, sevdiklerimize hediye düşünmeye ve hatta almaya başladığımız günlerdeyiz. Otizm tanısı almış bir çocuk ya da ergen için hediye seçimi zorlu bir süreç olabilir. Çocuklara hediye seçimimiz rastgele olmamalı. Doğru soruları sorup bilinçli bir biçimde seçeceğimiz hediyeler, çocukları yalnızca sevindirmekle kalmayacak, onlara somut yarar da sağlayacaktır.

Otizm tanısı almış çocuklara ve gençlere hediye seçerken, alacağımız hediyelerin farklı alanlarda çocuğa sağlayacağı yararları da düşünmeliyiz. Bu farklı alanlardaki oyuncaklar şu şekilde özetlenebilir: Duyusal bütünleme sağlayan oyuncaklar, neden-sonuç ilişkisi kurma becerisini geliştiren oyuncaklar, sosyal beceri alanındaki oyuncaklar, stres topları, hareket ve aktivite oyunları ve eğlenceli armağanlar.

Otizm tanısı almış bir çocuk ya da ergen için hediye seçimi zorlu bir süreç olabilir. Çocuklara hediye seçimimiz rastgele olmamalı. Doğru soruları sorup bilinçli bir biçimde seçeceğimiz hediyeler, çocukları yalnızca sevindirmekle kalmayacak, onlara somut yarar da sağlayacaktır.

Otizm tanısı almış bir çocuğa bir armağan seçerken, çocuğun gelişimsel düzeyini iyi değerlendirmek gerekir. Bu, hediye alacağınız çocuğun takvim yaşını değil, gelişimsel düzeyini dikkate almanız gerektiği anlamına gelir. Bu konuda emin değilseniz, çocuğun ebeveynleri ya da özel eğitim öğretmenleri ile görüşebilirsiniz. Örneğin eğer çocuğun dil ve sosyal becerilerinde sorunlar varsa, bu alandaki becerilerini geliştirebilecek oyuncaklar seçmeniz yerinde olacaktır. Bu sayede çocuk, oyun oynarken hem eğlenecek hem de eksik olduğu alanlarda bir ilerleme sağlayacaktır.

Spektrum içine giren çocuklar için sakinleştirici oyuncaklar almak da akıllıca olabilir. Otizm spektrumu içindeki çocuklar, sosyal iletişim ve dil becerileri alanıda zorluklar yaşadıkları için, kurdukları her türlü iletişim sürecinin stresten, gerginlikten ve kaygıdan uzak olması hedeflenmelidir. Bu nedenle çocuğu yatıştırıcı bir hediye, hem çocuk için hem de aile bireyleri için keyif verici olacaktır. Otizm tanısı almış çocukların birçoğu titreşimli yastıklar ve minderlerden hoşlanabilir. İçinde balıkların yavaş hareket ettiği oyuncak akvaryumlar ve yatıştırıcı paneller de düşünülebilir.

Hediye seçiminde çocuğunuzun yatkınlık duyduğu alanları da dikkate almanız gerekir.

Duyusal sorunları olan ve duyu bütünleme terapisi alan çocuklar için de, ağırlıklı battaniyeler, kucak minderleri ve ağırlıklı yelekler düşünülebilir. Bu oyuncaklar, çocuğu hem eğlendirecek hem de duyu bütünleme işlevi sağlayacaktır. Bu tür duyusal oyuncaklar, evde ya da ziyaretlerde çocuklar tarafından sevilerek kullanılır.

Hediye seçiminde çocuğunuzun yatkınlık duyduğu alanları da dikkate almanız gerekir. Çocuğunuzun görsel duyarlığı güçlü olabilir. Bu durumda ışıklı, hareket eden, dönme temalı görsel oyuncaklar seçebilirsiniz. Dokunma duyusu güçlü olan ve nesnelere dokunmaktan hoşlanan çocuklar için de, taktil, yani dokunma duyusu temelli oyuncaklar seçilmelidir.

Otizm tanısı almış bireylerin en çok zorlandığı alan olan sosyal iletişim becelerini geliştiren oyunlar ve oyuncaklar da dikkate alınmalıdır. Bu alanda yarar sağlayacak, sıra almalı, çoklu oyuncularla oynanan, problem çözme süreçlerini geliştiren birçok oyun bulabilirsiniz. Çocuklar bu oyunlarla hem sosyal iletişim becerilerini geliştirebilir, hem de grup içinde empati kurma alanında deneyim toplarlar.