Hizmetler

DIR® FLOORTIME™

DIR® FLOORTIME™

DIR® FLOORTIME™ nedir?

Çocuk Psikiyatristi Dr. Stanley Greenspan tarafından ortaya konan FLOORTIME™ yaklaşımı çocukların ve ebeveyenlerinin ilişkilerinin karşılıklı etkileşim ve oyun odaklı olmasını temel alır. Bu yaklaşım sayesinde ebeveynler çocuklarını daha iyi tanıyarak  gelişimlerine destek olabilir ve zorluklarla daha kolay başa çıkabilir.

Dr. Stanley Greenspan’in, uzun yıllara dayanan çalışmalarla Psikolog Serena Wieder ile birlikte bebek ve çocukların gelişimlerinin detaylı değerlendirilebilmesi ve doğru müdaheleler ile desteklenebilmesi için geliştirdiği sistematik çerçeve ise DIR® (Developmental-Individual-Relationship based)/FLOORTIME™ modelidir.

FLOORTIME™ yaklaşımı sayesinde ebeveynler çocuklarını daha iyi tanıyarak  gelişimlerine destek olabilir ve zorluklarla daha kolay başa çıkabilir.

DIR®FLOORTIME™ modeli Gelişimsel, Bireysel, ve İlişki Temelli yaklaşımı ile bebeklerin ve çocukların sosyal, duygusal ve düşünsel kapasitelerini bütüncül bir bakış açısı ile desteklemeyi ve geliştirmeyi hedef alır.

DIR® FLOORTIME™  modeli ile değerledirme ve terapi nasıl yapılır?

Bebeklerin ve çocukların fonksiyonel ve duygusal gelişim basamakları (Functional Emotional Developmental Levels-FEDL) özellikle bakımında rol alan ebeveyenleri ile olan etkileşimi gözlenerek saptanır.

Bebeğin/çocuğun gelişimsel özellikleri ve bireysel farklılıkları temel alınarak gelişimsel terapi haritası oluşturulur.

Aile katılımı terapi sürecinin en önemli parçasıdır. Terapistin rolü aileye bebekleri/çocukları ile nasıl etkileşime geçecekleri, nasıl oyun odaklı güvene dayalı iletişim kuracakları ve nasıl günlük hayattaki zorluklar ile başedecekleri konusunda rehberlik etmektir.

Kimler FLOORTIME™ terapisi yapabilir?

DIR® FLOORTIME™  yaklaşımı ile terapi yapacak uzmanların Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ICDL (Interdisciplinary Council on Developmental and Learning Disorders) kurumu tarafından verilen çeşitli düzeylerdeki uygulayıcı sertifikasına sahip olması gerekmektedir.